Turnaj je tímová súťaž. Po úvodnom sústredení študenti pracujú pod dozorom učiteľov fyziky alebo bývalých účastníkov a problémy postupne rozoberajú. Výstupom každého problému je 12 minútová prezentácia vlastného riešenia.
Aby súťaž nebola len o prezentovaní, v jednom fyzikálnom boji stojí oproti prezentujúcemu oponent, ktorý poukazuje na chyby v jeho riešení a počas diskusie sa následne snaží presvedčiť, že práve on je ten, kto problému rozumie lepšie. O celé zhodnotenie sa stará recenzent, ktorý zhrnie vystúpenie oboch a zároveň prinesie do debaty jasné stanoviská na rozdielne názory. Vystúpenie následne hodnotí odborná porota.
Každoročne v apríli sa koná celoštátne kolo TMF, na ktorom sa stretne priemerne desať slovenských škôl. Gymnázium Jura Hronca malo za posledné roky vždy silný tím a vychádzali z neho osobnosti, ktoré sa neskôr uplatnili v medzinárodných tímoch. Kolektív študentov na GJH bohužiaľ tento rok skončil na 2. mieste, ale naše riešenia, experimenty a v neposlednom rade ľudia tvorili základ pre ďalšie medzinárodné kolá.
Už v máji sa slovenská reprezentácia zúčastnila medzinárodného rakúskeho kola IYPT, kde pod vedením teamleadera Mateja Ftáčnika získali bronzové medaily.
V máji sa konalo výberové sústredenie, kde boli pozvaní desiati účastníci celoštátneho kola. Reprezentačný tím sa skladá z piatich členov a svoje miesto v ňom musia mať fyzici, debatéri alebo aj programátori. Koncom mája bolo jeho zloženie jasné.
Po odbornej príprave s pridelenými vedúcimi sme sa ešte pred odchodom do Číny stretli, všetky úlohy si navzájom odprezentovali a odhalili nedostatky. Dvaja členovia tímu - Peter a Eugen - ešte pred Čínou leteli na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu (IPhO), odkiaľ obaja priniesli cenné medaily.
Súťaž sa konala na pôde Nankai University v meste Tianjin. Reprezentačné družstvá postavilo spolu 27 krajín z rôznych kútov sveta. Počas šiestich dní sa každá krajina zúčastnila piatich súbojov, pričom v každom prezentovala, oponovala i recenzovala. Princíp súťaže je v tom, že nikdy neviete, ktorú zo 17 úloh budete prezentovať, nakoľko úlohu zadáva oponent. Je preto potrebné byť pripravený na všetko.
Počas piatich súbojov sme prezentovali úlohy o poskakujúcej kvapke, kruhoch vznikajúcich pri fotení bleskom na fotografiách, magnetických oscilátoroch, elektromotore a vzduchovej dutine pri fúkaní slamkou do vody. Súťažili sme priamo proti tímom z Austrálie, Iránu, Kene, Gruzínska, Švédska a mnohým iným. Po celkovom súčte bodov sme sa do finále nedostali, ale získali sme bronzové medaily. Tohtoročný team v zložení Lukáš, Eugen, Peťo, Marika, Zuzka bol skvelý, avšak nebolo nám dopriate siahnuť vyššie.

Medzinárodné sútaže nie sú len o fyzike, ale aj o medzinárodných kontaktoch a priateľstvách. Mladí sa tu vždy strednú a dokážu zabaviť aj bez fľaše Vodky. Nikdy nezabudnem na prebdené noci nad prezentáciami, nočné pivo s Nigéričanom, basketbal s Novozélanďanmi, pingpong s Iránčankou, párty s Rusmi, naháňačky na Čínskom múre s Austrálčanmi, oponovanie príkladu o skateboardistovi v podaní Keňe, rozhovory o vojne s Gruzíncami, o voľbách s Iránčanmi či o vzorci na lásku odvodzovanom švédskym kapitánom. Mať kamarátov vo svete sa oplatí. V prvom rade však veríme, že sa nám podarilo prispieť k zveľadeniu Slovenska v zahraničí.
Prostredníctvom článku by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli zúčastniť sa IYPT po druhý krát, menovite vedúcim výpravy pánovi Kundracikovi z MFF UK a pánovi Pleschovi z FU SAV, študentom Tomášovi Kulichovi, Marcelke Hrdej a Matejovi Ftáčnikovi za prípravu, oporu či dôveru počas celého turnaja.
Odkazy
Turnaj Mladých Fyzikov na Slovensku
http://www.tmfsr.sk
Problémy pre rok 2009
http://www.tmfsr.sk/archiv/2009/Ulohy_2009.pdf
Oficiálna správa z medzinárodnej súťaže
http://www.tmfsr.sk/archiv/2009/SpravaIYPT2009.pdf
International Young Physicist Tournament
http://iypt.org/
Môj fotoalbum z Číny
http://picasaweb.google.com/lukasbosko/IYPT2009China#